یادداشت یک وکیل پایه یک دادگستری؛

انتظار ایجاد تحولی دیگر از قوه قضاییه

انتظار ایجاد تحولی دیگر از قوه قضاییه

با حضور آیت الله رئیسی در مسند ریاست قوه قضاییه ، تحول و پیشرفت بسزایی را دستگاه نظارتی و قضایی کشور تجربه کرد.

  • کد مطلب: 1547
  • نسخه چاپی
  • تاریخ انتشار: سه شنبه 25 آبان 1400 - 09:49

در این میان  انتخاب فرد شایسته ای  برای ریاست مرکز وکلا کارشناسان و مشاورین خانواده توسط رئیس قوه باعث ایجاد امید و تغییرات اساسی در ساختار و درون سازمانی این نهاد  گردید  . در این دوره سه ساله از مسئولیت رئیس مرکز ، ساختار تشکیلات به گونه‌ای هدفمند تعریف شد . اعضای مرکز بعد از مدت ها توانستند به  اصطلاح "خودی نشان داده"  و ظرفیت‌ها و توانمندی های خود را به  صحنه کارزار بکشانند .

 این مرکز بعد از حدود بیست سال از زمان ایجاد توانسته با جذب اشخاص توانمند و متعهد تحت عنوان وکیل ، کارشناس و مشاور حقوقی ظرفیت علمی و عملی بسیار در خور و شانی دست پیدا کند شاید تا قبل از  این تحولات در مرکز ، امکان استفاده از ظرفیت های مرکز در پست های کلان یعنی ریاست میسر نبود . 

 در دوران شکوفایی مرکز ، استعدادها و توانمندی های درونی مرکز کشف شده و علاقه برای مشارکت در امور صنفی توسط اعضا ایجاد گردیده است . مرکز در حال حاضر از وجود حقوقدانان ، اعضای هیئت علمی ، اشخاص صاحب نام که دارای مناصب قضایی و اجرایی بودند و همچنین کارشناسان توانمندی که در عرصه های مدیریتی حرفی برای گفتن دارند ، برخوردار است . 

البته ناگفته نماند که در این سه سال هم نهاد وکالت و کارشناسان با بیشترین هجمه و تصمیمات دخالتی مراجع تقنینی م مواجه بودند .قطعاً مدیریت برخورد با این گونه بحران ها با حفظ ساختار و ماهیت توسط حقوقدانان و وکلای با تجربه می‌توانست نتیجه بهتری را رقم زند .

انتخاب ریاست مرکز توسط رئیس قوه قضاییه برابر آیین نامه از میان حقوقدانان می باشد لذا به نظر میرسد که  شایسته و مطلوب باشد که این حقوقدان  به عنوان ریاست جدید مرکز ،  از میان اعضای مرکز انتخاب و منصوب شود که هم موجب دلگرمی و اتحاد بیش از پیش اعضا شده و هم با استفاده از تجربیات عضویت در مرکز به بهترین شکل نقش آفرین اساسی در اجرای سیاستهای کلی نظام مقدس جمهوری اسلامی در پیاده کردن عدالت اجتماعی باشد .

شاید گزافه نباشد که این خواسته حداقلی اعضای مرک می تواند به عنوان یک گام بلند برای ارتقاء و تعالی مرکز در نهاد وکالت و کارشناسان تلقی شود . از طرفی " دموکراسی صنفی" که در نهادهای مدنی متبلور میشود را در مرکز وکلا کارشناسان و مشاوران خانواده به عینه رویت نمود که همین موضوع می تواند حکایت از ترقی و پیشرفت این نهاد بزرگ مدنی در دولت جمهوری اسلامی ایران شناخته شود

هوشنگ مقبولی
وکیل دادگستری و عضو کمیسیون حمایت و صیانت از مرکز قوه قضاییه

*انتهای پیام*