یادداشت یک کارآموز وکالت؛

سخنگوی جوان؛ آنچه می‌تواند، آنچه انتظار می‌رود

سخنگوی جوان؛ آنچه می‌تواند، آنچه انتظار می‌رود

اگرچه ممکن است تصور عمومی جایگاه سخنگویی دولت را منصبی تشریفاتی و بی فراز و فرود بپندارد، اما به‌نظر می‌رسد ثابت شده که کسی که در این جایگاه قرار می‌گیرد، می‌تواند نقش مؤثری در سوگیری افکار عمومی له یا علیه دولت داشته باشد.

  • کد مطلب: 1606
  • نسخه چاپی
  • تاریخ انتشار: جمعه 28 آبان 1400 - 15:42

 با انتصاب علی بهادری جهرمی به‌عنوان سخنگو و رییس شورای اطلاع‌رسانی دولت، انتظار می‌رود نظام خبررسانی قوه مجریه در دولت سیزدهم قوام ‌یافته و از این ‌پس شاهد اطلاع‌رسانی صحیح و سریع در مورد فعالیت‌های دولت و شخص رئیس‌جمهور باشیم.

اما نقش سخنگو در این فرایند چه می‌تواند باشد و افکار عمومی از وی چه می‌خواهد؟ بهادری در دوره فعالیت به‌عنوان رئیس مرکز وکلا کارشناسان رسمی و مشاوران خانواده قوه قضاییه صرف‌نظر از این‌که توانست حرکت تازه‌ای به بخش های مختلف این مجموعه ببخشد که به تعبیر بسیاری از صاحب‌نظران بی‌نظیر یا دستکم کم‌نظیر بوده‌است، ارتباطات گسترده‌ای با رسانه‌های طیف‌های مختلف برقرار کرد و با حضور در پلتفرم‌های مختلف شبکه‌های اجتماعی، خود بخشی از زنجیره اطلاع‌رسانی این مرکز بود.

به‌نحوی‌که شخصا پاسخگوی بسیاری از پرسش‌ها در مورد مرکز ذیل صفحات اجتماعی خود بود. به‌نظر می‌رسد اگر همین سطح از انرژی، ممارست و پیگیری در نظام اطلاع‌رسانی دولت به جریان بیفتد، دوره متفاوتی از سخنگویی دولت را شاهد خواهیم بود.


اما این تمام ماجرا نیست. روی دیگر این سکه، مردم و رسانه‌ها هستند که توقع اطلاع‌رسانی سریع و درعین‌حال شفاف را دارند. در عصری که به واسطه فضای مجازی، کمتر واقعیتی را می‌توان از عموم جامعه پنهان کرد، صراحت در اطلاع‌رسانی و تبیین منطقی علت تصمیمات دولت برای سخنگوی دولت باید در اولویت باشد.

سخنگوی دولت، همزمان ریاست شورای اطلاع‌رسانی دولت را نیز برعهده دارد و این امر بیانگر وظیفه وی در کنترل جریان اخبار دولت در حوزه‌های مختلف و لزوم اشراف او بر موج‌های رسانه‌ای است.بارز ترین مثال در غفلت از این مهم، ماجرای ناگوار آبان ماه سال 1398 است.

حلقه مفقوده ای که در ماجرای افزایش قیمت بنزین در سال 98 آشوب‌های خیابانی و لطمات بزرگی را برای کشور آفرید، فقدان اطلاع‌رسانی صحیح بود. از این نظر سخنگو در مقام رئیس شورای اطلاع‌رسانی دولت باید ضمن اطلاع‌رسانی صحیح، اقناع افکار عمومی در خصوص تصمیمات دولت را نیز عهده‌دار گردد.

آرش یوسف نژاد
کارآموزوکالت مرکز وکلای قوه قضائیه

* انتهای پیام *