رفع اطاله دادرسی، مهم‌ترین هدف دادگستری استان تهران است

رفع اطاله دادرسی، مهم‌ترین هدف دادگستری استان تهران است

رئیس کل دادگستری استان تهران پیشنهاد داد تا با تشکیل کمیته اطاله دادرسی در هر مجتمع قضایی رفع این معضل مهم مورد توجه قرار گیرد.

  • کد مطلب: 1835
  • نسخه چاپی
  • تاریخ انتشار: چهارشنبه 17 آذر 1400 - 15:35

علی القاصی، رئیس کل دادگستری استان تهران در اولین نشست شورای معاونین دادگستری با تاکید بر لزوم استفاده از تمامی نیرو‌ها و امکانات، برای افزایش بهره‌وری در دادگستری استان تهران گفت: در دستگاه قضایی جنس ماموریت کاملا متفاوت با سازمان‌های دیگر است و تاثیر کاری که صورت می‌پذیرد و مهم‌ترین و اساسی‌ترین امورات مردم بدست همکاران دادگستری قلم می‌خورد.

رئیس کل دادگستری استان تهران در ادامه خاطرنشان کرد: مجموعه استان تهران به لحاظ ظرفیت‌ها و جنس مأموریت‌ها و اهمیتی که در این حوزه وجود دارد، متفاوت با دیگر استان‌هاست؛ چرا که ماموریت‌های ما فراتر از سطح استان و در سطح ملی است.

وی با اشاره به اهمیت مشورت و همفکری گفت: در کار‌ها همیشه فکر جمعی برگ برنده است و خودرایی و تک‌نظری، آسیب‌پذیری بیشتری داشته و هزینه‌هایی را برای خود و سازمان در پی دارد؛ لذا مبنای کار را فکر جمعی قرار می‌دهیم.

لزوم بهره‌گیری از استفاده از ظرفیت‌های مجموعه دادگستری جهت حل مشکلات مردم

القاصی با اشاره به ظرفیت بالای مجموعه دادگستری تهران گفت: باید این ظرفیت‌ها را تقویت کنیم و نقش مدیریت در این موضوع بسیار مهم است. نباید دچار روزمرگی شویم. مهم آن است که با این مشکلات و کمبود‌ها بتوانیم مشکلات مردم را رفع کنیم.

رئیس کل دادگستری استان تهران در ادامه عنوان کرد: مجموعه دادگستری استان تهران یک هدف اصلی را دنبال می‌کند که آن اجرای سند تحول و ماموریت‌های محول شده است و در این مسیر اولویت‌هایی داریم که نباید از آن غافل شویم.

رضایت و اعتماد مردم شاه‌بیت ماموریت‌های دادگستری است

القاصی با بیان اینکه رضایت و اعتماد مردم جزء مهم‌ترین و شاه‌بیت ماموریت‌های دستگاه قضایی استان تهران است، گفت: یکی از موضوعاتی که مردم از آن رنج می‌برند این است که کارشان با تاخیر انجام می‌شود و اطاله در کار مردم واقعیتی است که با آن روبرو هستیم.


تشکیل کمیته کارسنجی برای توزیع عادلانه امکانات و نیرو‌ها در سطح استان تهران

رئیس کل دادگستری استان تهران در جمع معاونان دادگستری استان تهران گفت: قصد داریم در ابتدای دوره جدید مدیریتی با امکانات و نیروی موجود، برنامه‌های تدوین شده را آغاز کنیم و در این مسیر با تشکیل کمیته کارسنجی با کاربینی کل استان تهران نسبت به توزیع عادلانه امکانات و نیرو‌ها بر اساس کار‌ها و نیاز‌ها با فوریت اقدام خواهیم کرد.


تشکیل کمیته اطاله دادرسی در مجتمع‌های قضایی تهران

القاصی با اشاره به تدوین برنامه عملیاتی دادگستری استان تهران با تعیین 12 راهبرد اظهار کرد: مطمئن هستیم با همکاری یکایک همکاران قضایی و اداری و مدیران مجموعه، در مسیر تحول و تعالی قوه قضاییه گام‌های مناسبی برخواهیم داشت.

رئیس کل دادگستری استان تهران در تشریح برنامه عملیاتی دادگستری و 12 راهبرد ارائه شده در آن، راهبرد رفع اطاله دادرسی را مهم‌ترین هدف این برنامه دانست که در ذیل آن 40 راهکار پیش بینی شده است.

وی پیشنهاد داد تا با تشکیل کمیته اطاله دادرسی در هر مجتمع قضایی رفع این معضل مهم مورد توجه قرار گیرد.

القاصی گفت: رویکرد نظارت‌ها و بازرسی‌های دادگستری باید در جهت رفع اطاله دادرسی باشد. در این زمینه، می‌توان از ظرفیت بخش‌های نظارتی و ارزشیابی بهره‌مند شد.

رئیس کل دادگستری استان تهران با اشاره به پرونده‌های کثیرالشاکی بیان کرد: پرونده‌های کثیرالشاکی باید به فوریت و در اولویت کار‌ها و در دستور کار ویژه باشد. پرونده‌های مفاسد اقتصادی نیز باید ساماندهی شود و وضع موجود را حتما باید تغییر داد.

وی در پایان بر لزوم ایجاد فضای رقابتی میان کارکنان تاکید کرد و گفت: هنر یک مدیر این است که در مجموعه بتواند رقابت کاری سالم ایجاد کند.

در پایان این نشست لوح فشرده حاوی برنامه عملیاتی دادگستری استان تهران به معاونان تحویل داده شد و مقرر شد تا معاونان ظرف 5 روز پیشنهادات و نظرات خود را به رئیس کل دادگستری استان تهران ارسال کنند تا پس از تدوین نهایی طی هفته آینده جهت اجرا ابلاغ شود.

* انتهای پیام *