دانستنی‌های حقوقی؛

عسر و حرج زوجه برای طلاق چه مواردی هستند؟

عسر و حرج زوجه برای طلاق چه مواردی هستند؟

بر اساس قانون زن می‌تواند در صورت وجود شرایطی سخت و عسر و حرج از همسر خود طلاق بگیرد.

  • کد مطلب: 2090
  • نسخه چاپی
  • تاریخ انتشار: جمعه 17 دی 1400 - 09:04

 زن برای طلاق از همسر خود در حالی که حق طلاق را نداشته باشد می‌تواند از مصادیق عسر و حرج استفاده کند، یعنی مطابق با موارد قانونی و بر اساس آن مواردی که به زن اجازه داده شده است، از همسر خود طلاق بگیرد.

عسر و حرج به این معنا است که شرایط زندگی به قدری برای زن سخت و غیر قابل تحمل باشد که او نتواند با همسر خود زندگی کند.

مطابق با قوانین فعلی ایران، مصادیق عسر و حرج به انواع مختلفی تقسیم می‌شوند.

ترک زندگی توسط شوهر حداقل به مدت 6 ماه متوالی یا 9 ماه متناوب بدون عذر موجه، اعتیاد شوهر به مواد مخدر یا ابتلای او به مشروبات الکلی و امتناع زوج از ترک آن‌ها از جمله مصادیق عسر و حرج است.

در صورتی که زوج به تعهداتش عمل نکند یا پس از ترک دوباره به مصرف مشروبات الکلی یا موادمخدر روی آورد با درخواست زوجه طلاق جاری می‌شود.

اگر شوهر محکومیت قطعی به حبس 5 سال یا بیشتر داشته باشد، ضرب و جرح، فحاشی یا هرگونه سوء رفتار مستمر زوج که عرفا با توجه به وضعیت زن قابل تحمل نباشد توسط شوهر انجام شود، زن می‌تواند طلاق بگیرد.

در کنار موارد گفته شده ابتلای شوهر به بیماری‌های صعب‌العلاج روانی یا مسری یا هر عارضه صعب‌العلاج دیگر که زندگی مشترک را مختل کند، به زن این امکان را می‌دهد که از همسر خود طلاق بگیرد.

البته باید به این نکته توجه داشت که علاوه بر موارد گفته شده، در هر موردی که دادگاه تشخیص دهد، زن در عسر و حرج قرار گرفته با درخواست زوجه حکم طلاق صادر می‌شود.

* انتهای پیام *