یادداشت یک وکیل پایه یک دادگستری؛

خسارت ناشی از فعالیت های ورزشی و چگونگی جبران آن

خسارت ناشی از فعالیت های ورزشی و چگونگی جبران آن

همیشه برای افراد جامعه این سوال مطرح بوده که چه خساراتی در ورزش قابل جبران است ؟آیا برای استفاده از بیمه ورزشی شرایط خاص وجود دارد؟ و آیا برای جبران صدمات ورزشی حتما شخص استفاده کننده باید ورزشکار حرفه ای باشد یا آماتور هم شامل می شود؟

  • کد مطلب: 2106
  • نسخه چاپی
  • تاریخ انتشار: شنبه 18 دی 1400 - 12:35

 ابتدا باید عنوان گردد که عملیات ورزشی و حوادث ناشی از آن زمانی نقض کننده عملیات ورزشی باشد ،مسئولیت نقض کننده را بند 3 ماده 158 قانون مجازات اسلامی مصوب 1392 مشخص نموده است و به عبارتی صدمات وارده طبق قانون مربوط به صورت دیه بعد از محکومیت از سوی نقض کننده مقررات ورزشی از وی دریافت و به خسارت دیده پرداخت می‌گردد،

 عملیات ورزشی اعم از تمرین و مسابقه می باشد .ولذا نقض عملیات ورزشی صورت نگیرد ،  هزینه‌های آسیب وارده عضو و فوتی از طریق بیمه ورزشی ایران با وجود شرایطی صورت می پذیرد.

 بیمه ورزشی که بین ورزشکارها و فدراسیون پزشکی و ورزشی منعقد می گردد فدراسیون در قبال حق بیمه ورزشی پرداختی از سوی ورزشکار متعهد میگردد تا هزینه‌های مالی ناشی از آسیب های بدنی نقص عضو و فوت را بپردازد.

بیمه ورزشی ،به نوعی بیمه حوادث ورزشی تلقی می گردد و شایان ذکر است بیمه ورزشی صرفا مختص ورزشکاران نیست بلکه مدیران باشگاه‌ها ،کادر فنی تیم و لیدرهای تیم های کوهنوردی را شامل و این گروه ها نیز در  بیمه نمودن خویش ،ملزم می‌باشند.

کسانی که از بیمه ورزشی استفاده می کنند چه ورزشکار و چه آماتور موفق به دریافت هزینه‌های ناشی از خسارات بدنی و نقص عضو در تمرینات می باشند .و نکته قابل توجه اینکه شخصی که نیاز به ادامه درمان داشته باشد با با تمدید بیمه ورزشی این کار امکان پذیر است.

ورزشکارانی که سه سال متوالی دارای بیمه ورزشی می باشند می‌توانند تا 5 برابر تعرفه دولتی جبران خسارت برایشان صورت گیرد. اما مواردی وجود دارد که جزء تعهدات بیمه ورزشی طراحی نمی گردد؛ از جمله می‌توان به:الف_ آسیب‌های غیر ورزشی اشاره نمود , هر چند  در باشگاه و یا ورزشگاه اتفاق میفتد.

 ب_بیماری‌های مربوط به خود ورزشکار و جزو فعالیت‌های ورزشی محسوب نمی گردد که مورد حمله قلبی کلیوی و گوارشی  باشد .

ج_هزینه آمبولانس

 ه_داروهایی که ربطی به آسیب ورزشی ندارد

د_ انواع پروتزها و اندام مصنوعی عینک و غیره

م_داروهای خارجی که مشابه ایرانی دارند .

س_ هزینه همراه ورزشکار در بیمارستان

ش_ روش های درمانی غیر پزشکی مثل طب سوزنی و غیره. ورزشکاران  5 تا 75 سال سن می بایست بیمه داشته  باشد.

هر شخص ورزشکاری که کارت بیمه دریافت میکند  تا 72 ساعت بعد از عضویت ورزشکار شرکت بیمه نسبت به آن تعهدی ندارد و لذا بعد از گذشت 72 ساعت تعهد بیمه شروع می‌شود و اگر ورزشکار دچار آسیب گردد فرصت دارد تا 14 روز با تکمیل فرم گزارش حادثه ورزشی آن را به هیات پزشکی ورزشی استان خود تحویل دهد پس از اینکه توسط مسئولین بیمه  تأیید و امضا گردید, می تواند جهت دریافت بیمه اقدام نماید و ورزشکار از تاریخ حادثه تا سه ماه فرصت دارد مدارک پزشکی را مربوط به هزینه های درمانی خود به فدراسیون ارائه دهند .

ورزشکار آماتور و حرفه ای می بایست، بابت پرداخت حق بیمه اقدام نمایند .

ولی شرایطی برای بعضی از ورزشکاران وجود دارد که بر اساس آن شرایط، آیین نامه ای به نام آیین نامه  معالجه و  از کار افتادگی در سال 1379 تصویب گردید، که سازمان تربیت بدنی بر اساس وجود آن شرایط در ورزشکاران و طبق ماده 2 آیین نامه معالجه و کار افتادگی، سازمان تربیت بدنی در فروردین ماه هر سال اسامی ورزشکاران واجد شرایط را به سازمان تأمین اجتماعی و موسسات بیمه گر طرف قرارداد اعلام می دارد تا از مقررات این آیین‌نامه استفاده نمایند .

این آیین نامه جهت حمایت از قهرمانان تصویب شده است و قهرمانان ورزشکار  طبق ماده 1 آیین‌نامه فوق‌الذکرمصوب1379/11/25 عبارتند از:

قهرمان به ورزشکاری اطلاق میگردد که به یکی از مدارج قهرمانی زیر نایل شده باشد.

الف ـ کسب مقام اول تا ششم مسابقات المپیک، پارالمپیک و جهانی.

ب ـ کسب مقام اول تا ششم مسابقات آسیایی، ناشنوایان، نابینایان، ارتشهای جهان (سیزم و دانشجویان جهان)

ج ـ کسب مقام اول تا ششم مسابقات قهرمانی کشور، قهرمانی دانشجویان، دانش آموزان و کارگران کشور.

د ـ مواردی که در فهرست افراد توسط هیأت های ورزشی استانها ارائه و به تأیید سازمان تربیت بدنی می رسد.

تبصره ـ قهرمانانی که در حین تمرین و مسابقه و سفرهای ورزشی دچار حادثه منجر به صدمه، نقص عضو یا فوت شوند از مزایای این آیین نامه برخوردار می گردند.

محمدعلی طیبی سورکی
 وکیل پایه یک دادگستری و عضو کمیته قانونی و حقوق عامه مرکز وکلا،کارشناسان و مشاوران خانواده قوه قضاییه کشور

* انتهای پیام *